папа-казе-да-је-аргентинска-влада-зелела-његову-главу

Папа Фрањо рекао је да је, док је био надбискуп Буенос Ајреса пре више од деценије, аргентинска влада желела да му „одсече главу“ подржавајуц́и лажне оптужбе да је сарађивао са војном диктатуром 1970-их.

Фрањо је своје коментаре изнео 29. априла у приватном разговору са језуитима док је био у посети Мађарској.

Фрањо је такође језуит и коментари су објављени у уторак у италијанском језуитском часопису Цивилта Цаттолица, као што је уобичајено након оваквих сусрета.

Током Фрањине посете, мађарски припадник језуитског верског реда питао га је о његовом односу са покојним оцем Ференцом Јалиц́ем, језуитом мађарског порекла који је боравио у Буенос Ајресу и кога је војска ухапсила под сумњом да је помагао левичарима герилци.

Јалић је ухапшен 1976. заједно са још једним језуитским свештеником, Орландом Јориом, Уругвајцем. Јорио је умро 2000, а Јалић 2021.

Када је Фрањо изабран за папу 2013. године, један аргентински новинар оптужио је Фрању да је издао двојицу свештеника док је био отац Хорхе Марио Бергољо и претпостављени аргентинских језуит током војног „прљавог рата“ против левичара.

„Ситуација је заиста била веома конфузна и неизвесна. Тада се развила легенда да сам их предао полицији“, рекао је Фрањо.

Прочитајте још:

Фрањо је то увек порицао, а када је изабран за папу, Јалићје издао саопштење у којем каже да хапшење није кривица будуц́ег папе.

Године 2010, када је будуц́и папа постао надбискуп Буенос Ајреса, сведочио је пред трочланим судским вец́ем које је истраживало период диктатуре.

„Неки људи у влади су хтели да ми ‘одсеку главу’ (али) на крају је утврђена моја невиност“, рекао је папа Фрањо.

Папа није изнео детаље, али је као надбискуп Буенос Ајреса имао често тешке односе са владом председнице Кристине Фернандес де Киршнер, која је у тој улози била од 2007. до 2015. године.

Оптужила га је да је политички заузимао страну, углавном током његових посета баракама у Буенос Ајресу, а једном га је избегла не присуствујући традиционалној миси у главном граду Аргентине.

У разговору са језуитима у Мађарској, Фрањо је рекао да је након што је постао папа срео једног од тројице судија који су га испитивали 2010. „и јасно ми је рекао да су добили упутства од владе да ме осуде”.

Верује се да је Фрањин нелагодан однос са аргентинским политичарима један од разлога што се још није вратио у своју домовину откако је постао папа.

Пратите Портал Дневни Пулс на ТелеграмуФејсбуку, Твитеру, Габ-у и Виберу!

Дневни Пулс/Медији