Pronađeno dete koje je spasila Diana Budisavljević iz ustaškog logora

Muzej žrtava genocida priredio je tribinu iz ciklusa „Susret sa istorijom – Kada prošlost progovori“.

Tim povodom javnosti je predstavljen Živko Zelenbrz, rodom Ivančević, identifikovan sa spiska srpske dece koju je iz ustaškog logora spasila Diana Budisavljević.

Direktor Muzeja žrtava genocida Dejan Ristić je, otvarajući skup, podsetio da njime počinje program obeležavanja Dana državnosti Srbije, i da je za ovu priliku izložen nedavno pronađeni spisak spasene srpske dece, koji su sačinili Budisavljević i njeni saradnici tokom Drugog svetskog rata.

Spisak koji je na skupu u Narodnoj biblioteci Srbije izložen u vitrini, bio je otvoren na stranama sa podacima Ivančevića, njegovim imenom i prezimenom, imenima oca i majke, procenjenom starošću, datumom kad je iz logora doveden u Zagreb u drugoj polovini 1942. godine i udomljen kod porodice Zelenbrz.

Prema njegovim rečima, sa spiska spasene dece iz ustaških logora prvo su nedavno identifikovali Živka, procenjena starost mu je 1942. bilo pet godina, i na osnovu spiska nije imao braće i sestara.

Od lične zaostavštine Zelenbrz je imao akt o usvajanju, dodeli novog prezimena i veroispovesti, kao i pločicu koju su mu sa brojem 1128 dodelili Budisavljević i njeni saradnici, koju i danas nosi.

Zelebrz je rekao novinarima pre skupa da i danas nosi lančić, jer mu to nije sećanje, nego deo njega.

Pošto je posle osam decenija konačno saznao svoje pravo poreklo zahvaljujući spisku Diane Budisavljević, 83-godišnji Zelenbrz je rekao da ipak neće vraćati svoje pravo prezime Ivančević.

Kaže da nakon što su ga Zelebrzovi udomili u Zagrebu 1942. godine, njegova druga majka je izlazila u susret svima koji su tokom godina dolazili da pokušaju da ustanove njegovo poreklo.

„Ja sam od toga bežao od malena. Kad je mama umrla, jednog dana mi je proradio klik da idem da vidim šta je to u Jasenovcu“, priznao je Zelenbrz.

Pročitajte još:

Kada je naposletku saznao za svoje pravo ime i poreklo, Zelebrz je rekao da je prošlo „previše godina i prašine palo“.

„Neko bi očekivao da se strašno osećam. Ja sam srećan da konačno znam, ali je previše vremena prošlo. Malo sam ravnodušan, ali to ne umanjuje volju da priznam svoju mater“, rekao je Zelenbrz.

Ristić je rekao da će se založiti da Zelebrzu bude dodeljeno srpsko državljanstvo, kako bi imao dokument sa svojim pravim identitetom.

Hrvatska istoričarka Nataša Mataušić, koja je doktorirala na temi akcije Budisavljević, prisetila se da su joj „neki od najtežih trenutaka u životu“ bili dok je obrađivala fotografije dece iz zavoda poput onog u Sisku, gde je bio Živko.

Pratite Portal Dnevni Puls na Fejsbuku i Viberu!

Dnevni Puls/n1info.rs