Револуционарно истраживање: Земља испод нас није статична

Чланак у журналу Натуре „ослобађа дубине Земље.“

Револуционарна истраживања вруц́их структура дубоко у Земљи сугеришу да би оне могле бити много флуидније него што се то претпостављало.

Чланак који је недавно објавио престижни часопис Натуре, показује да би дубока структура испод Африке могла бити стара само 60 милиона година, делиц́ старости која се раније претпостављала.

Показало се пре око 15 година да се највец́и вулкани који су еруптирали у последњих 300 милиона година поклапају са данашњом локацијом ових базалних структура.

Али рад истраживача са Школе за Земљине, атмосферске и животне науке на Универзитету Волонгонг ( УОW) показује алтернативну стварност.

Наш рад показује да је историја вулканизма компатибилна и са фиксним и са мобилним структурама у основи омотаћа, тако да хипотеза о стационарним структурама у основи више није потребна – рекао је главни аутор др Николас Фламент.

Разумевање како дубља, чврста Земља функционише важно је за разумевање како је живот еволуирао у прошлости, а затим и предвиђање шта се може догодити у будуц́ности. У извесној мери, прошлост је кључ за будуц́ност.

Научници и др Фламент, сарадник Аустралијског истраживачког савета (АРЦ),  фокусирају се на то како динамика унутрашњости Земље подстиче промену нивоа мора, обликује површински пејзаж и контролише климу.

Шенжен: Некада је био рибарско село, а данас има више милијардера него Њујорк

Радио је са ресурсним компанијама на предвиђању локације нафте

Наш рад је ослободио дубину Земље – рекао је др Фламент.

То показује да се вруц́е структуре дубоко у Земљи спајају на начин који подсец́а на формирање суперконтинената на површини.

Показујемо да се структура испод Африке могла саставити у последњих 60 милиона година, што је геолошки недавно, и у оштрој супротности са гледиштем да је афричка структура постојала најмање 300 милиона година.

Истраживање др Фламента користило је моделе да сугерише да се структуре дубоко у Земљи померају слично континентима на површини.

Истраживање реконструише ток омотаћа у последњих милијарду година како би показало да је вулканска активност на површини планете у складу са дубоким структурама које се померају, као и са идејом да су фиксиране.

Модели такође предвиђају присуство континенталног материјала испод Африке у складу са постојец́им геохемијским подацима.

Референца: „Састављање структуре базалног омотача испод Африке“ – Ницолас Фламент, Омер Ф. Бодур, Симон Е. Виллиамс и Андрев С. Мердитх, 30. март 2022, Натуре.
https://doi.org/10.1038/s41586-022-04538-y

Пратите нас на друштвеним мрежама ФејсбукТелеграм и Твитер

 

Извор: Натуре