„Рој“ од 85.000 земљотреса на Антарктику који је трајао око шест месеци 2020. године изазвано је магмом из подводног вулкана, кажу стручњаци у најновијој студији.
Рој се догодио на Орка Сеамоунту, дубоком морском вулкану у близини острва Краља Џорџ на Антарктику, у мореузу Брансфилд, који је био неактиван „дуго време“. Истраживачи су користили сеизмометре и технике даљинског откривања како би утврдили колико је дуго трајао рој и шта га је изазвало.
Потреси роја се углавном дешавају у вулкански активним регионима, па се стога сумња да је узрок померање магме у Земљиној кори.
Током роја, тло на суседном острву Краља Џорџа померило се 11 цм, што сугерише да је ‘врх’ магме скоро доспео на површину, наводе научници у својој новој студији.
Шта је то рој земљотреса?
Ројеви земљотреса настају када се многи земљотреси дешавају током неколико недеља или месеци, без јасног низа. Традиционални земљотреси представљају главни догађај, прац́ен низом накнадних потреса.
Сеизмичка активност могла би бити знак предстојец́е ерупције супервулкана, иако је то тешко предвидети.
Ројеви земљотреса су уобичајени у Јелоустону у западним Сједињеним Државама и, у просеку, чине око 50 одсто укупне активности у региону Јелоустона.
Такозвани ‘потрес роја’ достигао је размере које раније нису примец́ене за овај регион, кажу стручњаци.
У прошлости је сеизмичност у овом региону била умерена – рекла је водец́и аутор студије др Симоне Цеска из Немачког истраживачког центра за геонауке (ГФЗ) Потсдам.
Међутим, у августу 2020. тамо је почео интензиван сеизмички рој, са више од 85.000 земљотреса у року од пола године.
То представља највец́и сеизмички немир који је тамо икада забележен.
Познато је да земљотреси настају у зонама субдукције, када се две тектонске плоче које клизе у супротним смеровима залепе и потом изненада склизну.
ЦДЦ: Вирус би могао бити иза мистериозног хепатитиса код деце
Јаки земљотреси се обично дешавају преко раседних линија где се спајају тектонске плоче, иако се мањи потреси могу десити у средини ових плоча.
У међувремену, ројеви земљотреса настају када се многи земљотреси дешавају током неколико недеља или месеци, без јасног низа. Поређења ради, традиционални земљотреси представљају главни догађај, прац́ен низом накнадних потреса.
Вец́ина земљотреса је узрокована интеракцијом плоча; међутим, неки су повезани са вулканима и кретањем магме. Вец́ина земљотреса директно испод вулкана узрокована је кретањем магме, која врши притисак на стене док не пукне стену. Тада магма штрца у пукотину и поново почиње да ствара притисак.
Сваки пут када стена пукне, направи мали земљотрес. Ови земљотреси су обично преслаби да би се осетили, али их могу открити и снимити осетљиви инструменти који се називају сеизмометри.
Тутњаве роја из 2020. првобитно су открили научници у истраживачким станицама на острву Краља Џорџа.
Шта је Орца Сеамоунт?
Орка Сеамоунт је велики подморски вулкан са висином од око 900 метара изнад морског дна и пречником базе од око 11 км.
Налази се у мореузу Брансфилд, океанском каналу између Антарктичког полуострва и Јужних Шетландских острва, југозападно од јужног врха Аргентине.
Истраживачи кажу да се рој земљотреса догодио у Орка Сеамоунту 2020. године, узрокован преносом магме испод морског дна.
Међутим, постоји неколико конвенционалних сеизмолошких инструмената у удаљеном подручју – наиме само две сеизмичке и две ГНСС станице (земаљске станице Глобалног навигационог сателитског система које мере померање тла).
Због тога се сматрало да би се ширем анализом могло открити више о природи тутњава и колико дуго су трајале.
Тако је тим такође анализирао податке са даљих сеизмичких станица и податке са ИнСАР сателита, који користе радарску интерферометрију за мерење померања тла. Користили су бројне геофизичке методе за моделирање догађаја, како би се уверили да исправно тумаче податке.
Истраживачи су датирали почетак немира уназад до 10. августа 2020. и успели су да прошире оригинални глобални сеизмички каталог, који садржи само 128 земљотреса, на више од 85.000 догађаја. Рој је достигао врхунац са два велика земљотреса 2. октобра 2020. (јачине 5,9 на тренутној скали магнитуде, Мв) и 6. новембра (Мв 6,0) 2020, пре него што је нагло опао средином новембра након отприлике три месеца континуиране активности. До фебруара 2021. сеизмичка активност је значајно опала.
Истраживачи кажу да је рој изазван брзим преносом магме са Земљиног омотача близу границе кора-плашт скоро на површину.
Према научницима, рој означава „највец́е магматске немире икада геофизички прац́ене на Антарктику.
Интрузија магме (миграција вец́е запремине или ‘врха’ магме) идентификована је као главни узрок потреса роја, јер сеизмички процеси сами по себи не могу да објасне уочену деформацију површине копна на острву Краља Џорџа.
Студија показује да се такви догађаји могу проучавати и детаљно описати чак и у тако удаљеним и стога слабо инструментираним подручјима.
Наша студија представља ново успешно истраживање сеизмо-вулканских немира на удаљеној локацији на Земљи, где се комбинована примена техника сеизмологије, геодезије и даљинске детекције користи за разумевање процеса земљотреса и транспорта магме у областима са лошим инструментима – др Цеска.
Ово је један од ретких случајева у којима можемо да користимо геофизичке алате за посматрање продора магме из горњег омотача или границе кора-плашт у плитку кору, брз трансфер магме са плашта на скоро површину за који је потребно само неколико дана.
Студија, у којој су учествовали истраживачи из Немачке, Италије, Пољске и САД, објављена је у часопису Цоммуницатионс Еартх анд Енвиронмент.
Пратите нас на друштвеним мрежама Фејсбук, Телеграм и Твитер