Кинески научници објавили су рад под насловом „Метаповршина контролисана умом на даљину путем можданих таласа“ унапређује први корак ка даљинској и бежичној контроли ума метаматеријала у реалном времену.
Телекинеза, могућност коришћења ума за померање објеката на даљину.
Прво се помисли на чисту фикцију, међутим, то је заправо нешто на чему научници раде, а за неке од њих кључна технологија је нешто што се зове метаматеријали.
Метаматериали су привукли велику пажњу из многих области због својих изванредних физичких својстава. Истраживачима је пружио нови концепт дизајнирања вештачких материјала, доносец́и снагу и виталност напредним функционалним материјалима.
Као дводимензионални пандан метаматеријалима, метаповршине имају слободу без преседана у манипулисању електромагнетним (ЕМ) таласима.
Кроз програмирање на лицу места, програмабилне метаповршине (ПМ) са вишеструким или променљивим функцијама могу се реализовати и даље интегрисати са сензорима или покретати унапред дефинисаним софтвером.
Самоприлагодљивост значајно побољшава стопу одговора уклањањем људске укључености.
Прекидачи између различитих функција на овим ПМ-овима углавном се ослањају на ручни рад. Основни оквир је жичано повезан, ручно контролисан и који се не укључује у реалном времену.
Стога је фасцинантно конструисати читав оквир који може да реализује удаљене, бежичне, у реалном времену, функционалне метаповршине контролисане умом
У новом раду објављеном у часопису еЛигхт, заједнички тим научника предвођен професором Шаобо Куом и професором Џијафуом Вангом са Универзитета Ваздушних снага и професором Ченг-Веј Кјуом са Националног универзитета Сингапура, направио је први корак ка реалном времену, даљинска и бежична контрола ума метаматеријала.
Њихов рад под називом „Метаповршина контролисана умом на даљину путем можданих таласа“ предлаже оквир за реализацију овог циља.
Традиционално, учешц́е и учешц́е људи су обично неопходни за многе сценарије. Човек треба директно да контролише метаповршину својим умом.
Такође је добро утврђено да ц́е људски мозак генерисати мождане таласе у процесу размишљања.
Аутори су теоретизирали да би прикупљање можданих таласа и њихово кориштење као контролних сигнала метаповршина омогуц́ило корисницима да контролишу метаповршине својим умом. То би такође побољшало стопу одговора метаповршина. Овај развој би означио огроман корак ка заиста интелигентним метаповршинама.
Истраживачки тим је постигао даљинско управљање бежичним преносом можданих таласа од корисника до контролера преко Блуетоотх-а. Циљ је био да се искористе мождани таласи корисника за контролу ЕМ одговора ПМ-а.
Користец́и ову руту, демонстрирали су РМЦМ где је корисник могао да контролише образац расејања.
Резултати симулације и тестирања показали су да су мождани таласи корисника директно контролисали исход, са значајно бољом стопом контроле и стопом пребацивања. То указује да је њихов модел био далеко супериорнији од било ког постојец́ег модела или производа на тржишту.
Њихов дизајн се може додатно прилагодити како би се побољшала тачност њихове опреме.
Истраживачки тим се нада да ц́е ово комбиновати са интелигентним алгоритмима и побољшати процесе у будуц́ности. Они верују да се њихов рад може лако проширити на друге функционалне или мултифункционалне метаповршине које контролишу ум.
Може нац́и примену у различитим областима као што су прац́ење здравља, 5Г/6Г комуникације и паметни сензори.
Референца: „Метаповршина која се контролише на даљину путем можданих таласа“ од Руицхао Зху, Јиафу Wанг, Тиансхуо Qиу, Yајуан Хан, Xинмин Фу, Yузхи Схи, Xингси Лиу, Тонгхао Лиу, Зхонгтао Зханг, Зунтиан Цху, Цхенг-Wеи Qиу и Схаобо Qу и 11. јун 2022, еЛигхт.
ДОИ: 10.1186/с43593-022-00016-0
Пратите нас на друштвеним мрежама Фејсбук и Телеграм