Ово запажање би могла да објасне зашто има тако мало комета око Сунца.
Комета која посец́ује Сунце распала се пред очима астронома у низу запажања без преседана која могу помоц́и да се објасни зашто комете које круже близу Сунца изгледа да нестају.
Комету, названу 323П/СОХО, открила је 1999. године Соларна и хелиосферска опсерваторија (СОХО), сонда НАСА/Европске свемирске агенције која непрестано посматра Сунце.
323П/СОХО је једна од ретких комета близу Сунца, које прате елиптичне орбите које их воде ближе Сунцу него орбита планете Сунчевог система, Меркур.
Теоријски модели предвиђају да постоји много таквих комета, али само неколико их је до данас уочено. Недавно запажање могло би објаснити зашто.
У зиму 2020/2021, када се 323П/СОХО последњи пут приближио свом перихелу, најближој тачки Сунцу у његовој 4,2-годишњој орбити, имао је публику високог профила. Неки од најмоц́нијих светских телескопа, укључујуц́и свемирски телескоп Хуббле, телескопе Гемини Нортх, Канада-Француска и Субару на Хавајима и телескоп Лоwелл Дисцоверy у Аризони, посматрали су како комета пролази близу Земљине звезде. Иако телескопи нису видели тренутак најближег приближавања, промене које су приметили током неколико кратких месеци сугеришу да се нешто необично дешава са 323П/СОХО.
Субару телескоп, који је тражио комету док се приближавала перихелу у децембру 2020. године, видео је само једноставну малу тачку. Међутим, када се комета поново појавила у видокругу телескопа Хуббле, Лоwелл, Канада-Француска и Гемини-Нортх у фебруару и марту 2021., изгледала је сасвим другачије, са дугачким репом избачене прашине.
Научници верују да се видљива промена догодила када се комета распала због екстремне топлоте близу Сунца.
Интензивна сунчева радијација проузроковала је да се делови комете одломе услед термичког ломљења, слично као што коцкице леда пуцају када их прелијете топлим напитком – наводи се у саопштењу истраживачког тима.
Комета је такође променила боју, која је постала „за разлику од било чега другог у Сунчевом систему“. Запажања су такође открила да се 323П/СОХО брзо окрец́е, завршавајуц́и једну ротацију за само пола сата.
Потребна су запажања других објеката близу Сунца да би се видело да ли и они деле ове особине – рекао је Ман-То Хуи, који је био истраживач Универзитета на Хавајима у време посматрања, а сада је доцент на Универзитету Науке и технологије у Макау.
Међутим, посматрање комета близу Сунца није лак подвиг.
Вец́ина њих је случајно откривена сателитима који посматрају Сунце, као што је СОХО.
Студија је објављена у Астрономицал Јоурнал у уторак (14. јуна).
Пратите нас на друштвеним мрежама Фејсбук и Телеграм