Теорије о мистериозним обољењима јетре код деце

Здравствени званичници су и даље збуњени мистериозним случајевима тешког оштец́ења јетре код стотина мале деце широм света.

Најбољи доступни докази указују на прилично чест стомачни вирус за коју се не зна да ли он заиста узрокује проблеме са јетром код иначе здраве деце.

Тај вирус је откривен у крви оболеле деце, али он није пронађен у њиховој болесној јетри.

Постоји много ствари које немају смисла – рекао је Ерик Кремер, истраживач вируса на Институту за молекуларну генетику у Монпељеу, у Француској.

Планине шец́ера пронађене су у океану испод ливада морске траве

Док здравствени званичници у више од десет земаља истражују ову мистерију, питајући се:

  • Да ли је дошло до неког пораста стомачног вируса, названог аденовирус 41, која узрокује више случајева раније неоткривеног проблема?
  • Да ли су деца сада подложнија вирусима због блокада која је била уведена због пандемије?
  • Да ли постоји нека мутирана верзија аденовируса која ово узрокује? Или нека друга још неидентификована клица, лек или токсин?
  • Да ли је то нека врста реакције имуног система изазване прошлом инфекцијом ЦОВИД-19 и каснијом инвазијом неког другог вируса?

Истражитељи широм света покушавају да реше шта се дешава.

Званичници Америчког ЦДЦ-а прошле недеље рекли су да сада истражују 180 могуц́их случајева широм САД. Вец́ина деце је хоспитализована, најмање 15 чека на трансплантацију јетре, а шесторо деце је до сад умрло.

Више од 20 других земаља пријавило је још стотине случајева укупно, иако је највец́и број случајева у Великој Британији и САД.

Симптоми хепатитиса или упале јетре – укључују грозницу, умор, губитак апетита, мучнину, поврац́ање, бол у стомаку, тамни урин, светлу столицу, бол у зглобовима и жутицу.

Обим проблема почео је да постаје јасан тек прошлог месеца, иако истражитељи болести кажу да су месецима радили на овој мистерији. Експерти кажу да је било невероватно тешко открити узрок.

Конвенционални узроци упале јетре код иначе здраве деце – вируси познати као хепатитис А, Б, Ц, Д и Е – нису се појавили у тестовима.

Штавише, деца су долазила са различитих места и чинило се да није било заједничких изложености.

Оно што се показалокао кривац ове мистериозне болести код деце је аденовирус 41.

Више од половине случајева у САД је позитивно тестирано на аденовирус, којих има на десетине варијанти. У малом броју узорака тестираних да се види каква је врста аденовируса присутна, сваки пут се појавио аденовирус 41.

Чињеница да се аденовирус стално појављује појачава аргумент да он игра улогу, али није јасно како, рекао је за Асошијетед прес др Џеј Батлер, заменик директора ЦДЦ-а за заразне болести.

Експлозивни вулкан Тонга „изненађујуц́е нетакнут“

Многи аденовируси су повезани са симптомима уобичајене прехладе, као што су грозница, бол у грлу и ружичасто око. Неке верзије, укључујуц́и аденовирус 41, могу изазвати друге проблеме, укључујуц́и упалу у желуцу и цревима.

Аденовируси су раније били повезани са хепатитисом код деце, али углавном код деце са ослабљеним имунолошким системом.

Недавна генетска анализа није показала никакве доказе да је крива само једна нова мутантна верзија вируса, рекао је др Умеш Парашар, шеф групе ЦДЦ фокусиране на вирусне болести црева.

Аденовирусне инфекције се не прате систематски у САД, тако да није јасно да ли је недавно дошло до неког пораста активности вируса.

У ствари, аденовируси су толико чести да истраживачи нису сигурни шта да мисле о њиховом присуству у овим случајевима.

Ако почнемо да тестирамо све на аденовирус, нац́и ц́емо толико деце, која га имају – рекла је др Хели Бат, педијатријски гастроентеролог која је лечила двоје деце из Минесоте са проблемима јетре.

Једно дете је било пре скоро пет месеци са затајењем јетре. Доктори нису могли да схвате зашто. Нажалост, немање узрока је нешто што се дешава – рекла је Бат.

Отприлике трец́ина случајева акутног затајења јетре остаје необјашњиво, процењују стручњаци.

Бат је рекла да се друго дете које је видела разболело прошлог месеца. До тада су здравствени званичници скренули пажњу на случајеве, а она и други лекари су почели да се врац́ају и прегледају необјашњиве болести од октобра.

Заиста, многи случајеви који су додати броју у последњих неколико недеља нису биле недавне болести, вец́ оне раније које су поново процењене. Око 10 одсто случајева у САД догодило се у мају, рекао је Батлер. Чини се да је стопа релативно стабилна од јесени, додао је он.

Могуц́е је да доктори само откривају феномен који траје годинама, кажу неки научници.

Друго могуц́е објашњење: Јесте ЦОВИД-19.

ЦДЦ је недавно проценио да је од фебруара 75 одсто деце у САД било заражено коронавирусом.

Само 10% до 15% деце са мистериозним хепатитисом имало је ЦОВИД-19, према тестовима назалних брисева датим када су се пријавили у болницу, кажу здравствени званичници.

Медвед у кући-звучи застрашујуће! Међутим фасцинира начин на који су људи одреаговали

Али истражитељи се питају о претходним инфекцијама коронавирусом.

Могуц́е је да је коронавирусне честице које вребају у цревима играју улогу – рекао је Питер Бродин, педијатар имунолог са Империјал колеџа у Лондону.

У чланку раније овог месеца у медицинском часопису Ланцет, Бродин и други научник сугерисали су да би комбинација дуготрајног коронавируса и аденовирусне инфекције могла изазвати реакцију имуног система која оштец́ује јетру.

Мислим да је то несрец́на комбинација околности која би ово могла да објасни – рекао је Бродин.

Батлер је рекао да су истраживачи раније виђали такве сложене реакције, а истражитељи расправљају о начинима да боље провере хипотезу.

Рекао је да то „уопште није изван домена веродостојности“.

Студија препринта Универзитета Цасе Wестерн Ресерве, која тек треба да буде рецензирана, сугерише да деца која су имала ЦОВИД-19 имају значајно вец́и ризик од оштец́ења јетре.

Др Маркус Бучфелнер, педијатријски лекар за заразне болести на Универзитету Алабама у Бирмингему, учествовао је у идентификацији првих случајева у САД у јесен.

Болести су биле „чудне“ и забрињавајуц́е – рекао је.

Шест месеци касније – не знамо тачно са чиме имамо посла.

Пратите нас на друштвеним мрежама ФејсбукТелеграм и Твитер

 

Извор: АП