васингтон-се-пита-засто-пекинг-неце-да-им-одговори

Вашингтон каже да није добио никакав одговор из Пекинга на захтев за састанак шефова одбране земаља. Покушаји Пентагона да допре до кинеске војске последњих месеци су игнорисани или одбијени, тврди Ели Ратнер, помоц́ник америчког министра одбране за питања безбедности Индо-Пацифика.

Секретар одбране Лојд Остин „верује у важност отворених линија комуникације са Народном Републиком Кином и ми смо се трудили да изградимо те отворене линије комуникације.

Нажалост… имали смо доста потешкоц́а када смо предлагали телефонске позиве, састанке, дијалоге“, рекао је Ратнер током догађаја који је у четвртак организовао Центар за стратешке и међународне студије у Вашингтону.

Председавајуц́и Заједничког начелника штабова генерал Марк Мили, заједно са шефом америчке индо-пацифичке команде адмиралом Џоном Аквилином и другим униформисаним и цивилним званичницима, затражили су од Пекинга дијалог, али „ти захтеви одбијени или није одговорено“, рекао је он.

„САД и Министарство одбране су имали испружену руку по овом питању војног и војног ангажовања, али ми тек треба да имамо досљедно вољних партнера“, објаснио је Ели Ратнер.

Дијалог између војних званичника две земље је од кључног значаја „да би се спречила погрешна перцепција и погрешна процена и да би се спречило да кризе измакну контроли“, инсистирао је званичник.

У последњем примеру, на захтев Пентагона за разговоре између Остина и његовог кинеског колеге Ли Шангфуа на Форуму за дијалог Шангри-Ла у Сингапуру следец́е недеље „није одговорено на овај или онај начин“, приметио је Ратнер.

Према извештају Фајненшел тајмса, Пекинг је раније овог месеца рекао Вашингтону да „постоје мале шансе“ да Ли седне са Остином у Сингапуру због санкција које су постављене кинеском шефу одбране због његове наводне умешаности у куповину руског напредног наоружања.

Међутим, Ратнер је тврдио да та ограничења ни на који начин не спречавају Лија да води разговоре са својим америчким колегом.

„Лопта је у овом тренутку у њиховом пољу“, рекао је он.

Шефови одбране САД и Кине последњи пут су преговарали на самиту Асоцијације земаља југоисточне Азије у Камбоџи у новембру. У то време, Веи Фенгхе је био кинески министар одбране.

Прочитајте још:

Остин и Ли, који је на своју функцију постављен у марту, тек треба да се састану лицем у лице.

Односи између Пекинга и Вашингтона су озбиљно затегнути од августа прошле године, када је председница Представничког дома САД Ненси Пелоси посетила самоуправно острво Тајван, које Кина сматра делом своје територије.

Они су се додатно погоршали након инцидента са такозваним „шпијунским балоном“ у фебруару.

Вашингтон је тврдио да је оборио кинески наѕорни авион изнад своје територије, док је Пекинг рекао да је то био само метеоролошки балон, који је случајно залутао у САД.

Посета америчког државног секретара Ентонија Бликена Кини, која је одложена због кризе, до данас се није догодила.

Прошле недеље, највиши кинески дипломата Ванг Ји и саветник Беле куц́е за националну безбедност Џејк Саливан одржали су састанак у аустријској престоници Бечу.

Према речима које су стигле из Вашингтон-а, обе стране су се сложиле да је инцидент у фебруару био „несрец́ан” и обец́але да ц́е „поновно успоставити стандардне, нормалне канале комуникације”.

Кинески званичници описали су састанак као „суштински“, додајуц́и да ц́е Пекинг „наставити да добро користи овај канал стратешке комуникације“, јавила је државна новинска агенција Xинхуа.

Пратите Портал Дневни Пулс на ТелеграмуФејсбуку, Твитеру, Габ-у и Виберу!

Дневни Пулс/Медији