Директор "Србијашуме": Хитно ограничити извоз - Кубик дрва 4.000 на стовариштима и до 8.000 динара

Директор „Србијашуме“ изјавио је за домаће медије да је код њих тренутна цена кубика дрва 4.000 а на стовариштима и до 8.000 динара

Вршилац дужности генералног директора „Србијашума“ Игор Брауновић рекао је за РТС да су неоправдано повишене цене огрева да је у „Србијашумама“ кубик дрва око 4.000 динара, а на стоваришту око 8.000.

Напоменуо је да се хитно мора ограничити прво извоз, а онда и цена.

Грађани увелико сперемају огрев за зиму. Потражња која је вишеструко већа него ранијих година погурала је и цене дрва и пелета, скупљи су 30 до 50 посто него лане.

Дојаве о бомбама стигле на више стотина школских мејл адреса

Због светске енергетске кризе, а имајући у виду значај огревног дрвета предстојећој грејној сезони Влада је Јавно предузеће „Србијашуме“ – прогласила енергетским.

Брауновић је рекао да су за 8 година у „Србијашумама“ цене повећане свега за пет посто.

Неоправдано су повишене цене огрева. Код нас је кубик дрва око 4.000 динара, а на стоваришту колико чујемо око 8.000, али има ту и превоза и других ствари које утичу – каже вршилац дужности генералног директора „Србијашума“.

Нагласио је да су цене пелета које иду и до 40.000 динара апсолутно неоправдане, када се узме у обзир да сировина за једну тону пелета из „Србијашума“ кошта максимално 8.000 динара.

Неоправдано је измишљати цене жице, цене џакова и узимати просечну цену из тамо неких приватних шума.

„Србијашуме“ су са својом сировином у стању да подмире преко произвођача пелета 110.000 корисника, који у данас у Србији не постоје, јер их сада има 100.0000 корисника – рекао је.

Уредбом Владе Србије привремено ограничена цена гаса

Најавио је састанак са купцима на којем ће им рећи да морају да прикоче са ценама огрева јер ће у супротном „Себијашуме“ размислити како ће се понашати у вези са испоруком према њима.

Хитно се мора ограничити прво извоз, а онда и цена, јер је цена нереална, а не можемо причати о неким трошкова – рекао је Брауновић.

Када је реч о крађи шуме, напомиње да је највећи проблем на административној линији са КиМ, са чим се тешко бори поред „Србијашума“ и војска и полиција.

Пратите нас на друштвеним мрежама ФејсбукТелеграм и Твитер

 

Извор: Медији