Erdogan nakon pobede obećao da će otvoriti gasno čvorište

Turski predsednik je obećao da će otvoriti gasno čvorište na zahtev ruskog lidera

Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan obećao je da će završiti gasno čvorište za distribuciju gasa i dovod ruskog prirodnog gasa u Evropu preko Turske. Erdogan je rekao da će projekat, koji je prvi predložio ruski predsednik Vladimir Putin, biti izgrađen uz pomoć Rusije.

„Još više ćemo ojačati poziciju Turske kao međunarodnog čvorišta“, rekao je Erdogan u govoru u ponedeljak. „Zapravo, gospodin Putin je ponovo pomenuo stvaranje čvorišta u regionu Trakije u Turskoj u svojoj čestitki. Uradićemo to zajedno sa njima. Biće čvorište u Trakiji“.

Erdogan je u nedelju osvojio treći mandat, pobedivši rivala Kemala Kiličdaroglua u drugom krugu izbora. U čestitki Erdoganu, Putin je pohvalio „lični doprinos turskog predsednika jačanju prijateljskih rusko-turskih odnosa“ i pozdravio izgradnju prve nuklearne elektrane u Turskoj i stvaranje gasnog čvorišta kao dva značajna zajednička projekta.

Putin je prvi put predložio gasno čvorište u oktobru, navodeći da bi Moskva mogla da preusmeri tranzit gasa iz dva sabotirana gasovoda Severni tok u Tursku, odakle bi se mogao koristiti u zemlji i prodavati evropskim potrošačima. Čvorište bi bilo izgrađeno u turskom regionu Istočna Trakija, koji već dobija gas iz Rusije preko gasovoda Turski tok od 930 kilometara.

Erdogan je pozdravio tu ideju, a turski ministar energetike Fatih Donmez rekao je u februaru da bi čvorište moglo da počne sa radom već ove godine.

Pročitajte još:

Plan je naišao na kritike na Zapadu, a portparol američkog Stejt departmenta Vedant Patel pozvao je evropske zemlje da ne kupuju ruski gas preko Turske, već da „preduzmu korake da diversifikuju svoje izvore energije, da smanje energetsku zavisnost od Rusije“.

Francuski predsednik Emanuel Makron izjavio je da predlog „nema smisla“, s obzirom na to da EU ima za cilj da se odvikne od ruske energije.

Pod Erdoganovim vođstvom, Turska je jedina članica NATO koja nije sankcionisala Rusiju, a Ankara i Moskva su ojačale svoje trgovinske i diplomatske veze od početka sukoba u Ukrajini. Erdogan opisuje svoju spoljnu politiku kao „uravnoteženu“ i nastojao je da izgradi Tursku u regionalnu trgovinsku silu energije i posrednika između proizvođača na istoku – kao što su Rusija i Azerbejdžan – i kupaca na Zapadu.

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!

Dnevni Puls/RT