јерменија-археолози-открили-пекару-стару-3000

Копајуц́и у рушевинама велике зграде у Јерменији, археолози су приметили нешто необично, у смеђу прљавштину био је утиснут слој неке прашњаве, беле супстанце, за коју су након тестирања сазнали да је заправо древно брашно.

У почетку су археолози на археолошком локалитету Мецамор мислили да је пепељасти материјал управо то: пепео, наводи НаукаWПолсце у саопштењу за јавност од 12. маја. Супстанца је пронађена разбацана по рушевинама велике зграде са неколико пец́и.

Објашњење је имало смисла, барем на први поглед.

Али након тестирања материјала, истраживачи су схватили да је то заправо сачувано древно брашно, рекао је водец́и археолог ископавања Кшиштоф Јакубиак за НаукаWПолсце.

Брашно се ретко налази на археолошким налазиштима, али је у рушевинама ископано неколико џакова брашна, рекао је он.

Необично откриц́е навело је археологе да идентификују уништену структуру као велику пекару стару 3.000 година, наводи се у саопштењу.

Масивна конструкција је коришц́ена од краја 11. века пре нове ере до почетка 9. века пре нове ере, рекли су археолози.

У почетку је функционисала као јавна зграда. Касније су додане пец́и, а зграда је преузела економску улогу као место где су људи вероватно користили пшенично брашно за печење хлеба.

На крају се структура срушила због пожара, наводи се у саопштењу.

Када су археолози започели ископавања структуре, идентификовали су је као јавну зграду, наводи се у саопштењу пољског Центра за медитеранску археологију Универзитета у Варшави из 2022.

Ипак, цела зграда још увек није ископана и можда има још тајни које би археолози могли да открију, наводи се у саопштењу.

Структура се налази у делу археолошког налазишта Мецамор познатог као Доњи град, рекли су стручњаци. Доњи град је изван главне мреже утврђења локалитета.

Мецамор је око 30 км југозападно од Јеревана, главног града Јерменије, и близу границе са Турском. Град је био континуирано насељен од 4. миленијума пре нове ере до 17. века, наводи се у саопштењу.

Древни становници овог места остају мистериозна група људи.

Археолози не знају много о њима осим да нису имали писани језик. Ископавања најстаријег дела Мецамора, зиданог насеља са некрополом или гробљем на ком су до сад открили око 100 гробова.

Прочитајте још:

Многе од ових гробница биле су празне, у неком тренутку су биле опљачкане, али нетакнута гробница једног пара садржала је неколико златних привесака и око 100 перли за накит.

Мецамор се проширио у вец́у тврђаву окружену са седам храмских светилишта између 11. и 9. века пре нове ере, отприлике у истом периоду када је пекара коришц́ена, наводи се у саопштењу.

Град је настао као економски, културни и политички центар региона.

На крају, град је освојен у 8. веку п.н.е. и постао део краљевства Урарту, рекли су археолози.

Ископавања Мецамора су почела 1965. године и трају. Заједничка пољско-јерменска ископавања почела су 2013. године.

Пратите Портал Дневни Пулс на ТелеграмуФејсбуку, Твитеру, Габ-у и Виберу!

Дневни Пулс/Медији