У Британији је снимљена огромна зелена ватрена лопта како јури небом.
Заслепљујуц́и метеор изгорео је изнад југозапада Енглеске у четвртак нешто после поноц́и, а виђен је у Јужном Велсу, Хертфордширу и Западном Сасексу.
Британска метеорска мрежа (УКМОН), која води мрежу од 153 камере за детекцију, а које снимају метеоре и ватрене лопте над целом Британијом, саопштила је да је ватрену куглу снимило петнаест њених камера у 00:39 БСТ (23:39 ГМТ).
Преко 250 људи је такође пријавило догађај преко УКМОН-ове веб странице, након што су снимили слике и снимке на својим контролним камерама и видео звонима.
Неколико извештаја тврди да је ватрена лопта имала зелену боју, што може указивати на састав метеорида, што сугерише да има вец́и садржај магнезијума, наводи УКМОН
Пратите нас на друштвеним мрежама Фејсбук, Телеграм и Твитер
Догађај је такође снимљен на системима камера Фрипон (Фиребалл Рецоверy & Интерпланетарy Обсерватион Нетwорк) и ГФО (Глобал Фиребалл Обсерваторy).
Свака мрежа, укључујуц́и УКМОН, дели снимљене податке са УКФалл-ом (Тхе УК Фиребалл Аллианце) како би израчунала путању могуц́ег пада метеорита преко Велике Британије.
Прелиминарна анализа података УКМОН-а показује терминалну висину око 30 км изнад земље и брзину од 6,9 км/с што је узбудљиво – рекао је за МаилОнлине Рицхард Кацерек оснивач УК Метеор Нетwорк.
Ова информација значи да опет постоји потенцијални пад!
Али можда ц́е нам требати одело за роњење и дисалица, пошто је сваки метеорит највероватније пао у Бристолски канал.
Пратите нас на друштвеним мрежама Фејсбук, Телеграм и Твитер
Још увек се трага за метеоритом за који се сматра да је прошлог месеца слетео у Шропшир, након што је ватрена лопта примец́ена на небу 13. априла.
Научници из УК Фиребалл Аллианце (УКФАлл) верују да су фрагменти метеорита пали негде јужно од тржног града Шрузбери.
Ејн О Брајан, из британске организације Фиребалл Аллианце, рекла је за ББЦ Неwс да је стена вероватно старија од Земље и да би могла да открије више знања о Сунчевом систему.
Међутим, након три недеље потраге, и упркос неким ‘заиста обец́авајуц́им’ поднесцима, ниједан фрагмент метеорита још увек није званично пронађен.
Сматра се да су фрагменти метеорита сјајни, готово преливени и тамне боје. Стене би могле бити мале као нокат, али не вец́е од песнице и биле би тешке за своју величину.
Пратите нас на друштвеним мрежама Фејсбук, Телеграм и Твитер