Шта би се могло јести у будућности?!

Заговорници нових климатских промена би нам рекли, можда, „што сте јели до сад, јели сте..“, али будућност се заиста не може знати.. Са скоком цена на глобалном нивоу и мањком усева намирница које се узгајају и користе у исхрани људи, будућност је свакако упитна.

Диверзификација хране коју једемо једно је од решења за ублажавање глади, решавање губитка биодиверзитета и помоц́ у прилагођавању климатским променама, каже истраживач Кеw-а, др Сем Пиринон.

Знамо да широм света постоје хиљаде јестивих биљних врста које конзумирају различите популације и ту можемо пронац́и нека од решења за ове глобалне изазове будуц́ности – каже он.

Од више од 7.000 јестивих биљака широм света, само 417 се широко узгаја и користи за исхрану.

Није Трамп ни Ердоган већ је Зоран Милановић нови прогонитељ Натоа

Панданус

Панданус (Панданус тецториус) је мало дрво које расте у приобалним подручјима од Пацифичких острва до Филипина.

Листови се користе за ароматизирање слатких и сланих јела широм југоисточне Азије, док се воц́е налик ананасу може јести сирово или кувано.

 

Шта би се могло јести у будућности?!

Дрво може да толерише изазовне услове, укључујуц́и сушу, јаке ветрове и слану воду, каже научни сарадник у Кеw-а, др Мерибел Сото Гомез.

То је храна отпорна на климу и хранљива која је такође укусна – каже она.

Било би сјајно да диверзификујемо наш портфолио хране како бисмо укључили храну која је културолошки прикладна, хранљива и која се може узгајати у изазовним условима широм света.

Ако се панданус може користити одрживо, без исцрпљивања ресурса за локално становништво, требало би да га узгајамо шире – каже она.

Емотивни филантроп Гејтс: Корона је мој непријатељ

Пасуљи

Пасуљ, или махунарке, је још једна „храна будуц́ности“.

Јефтини су, богати протеинима и витаминима Б, и прилагођени су широком спектру окружења, од обала океана до планинских падина.

У свету постоји 20.000 врста махунарки, али ми користимо само шаку. Сматра се да их у дивљини има на стотине, а научницима још није познато.

Морама пасуљ (Тилосема есцулентум) је основна намирница у деловима Боцване, Намибије и Јужне Африке, где се пасуљ кува са кукурузом или млевен у прах да би се направила каша или пиц́е налик какаоу.

Нису све махунарке јестиве, али стручњаци истражују својства различитих врста како би видели које би могле да обезбеде храну и хранљиве материје.

Извор из Европског центра за контролу болести тврди да су мајмунске богиње стигле из лабораторије у Украјини

Дивље житарице

Житарице, које потичу из трава, такође имају огромну разноликост, са више од 10.000 врста, нудец́и много потенцијала за нову храну.

Фонио (Дигитариа екилис) је хранљива афричка житарица која се користи за прављење кус-куса, каша и пиц́а. Узгајана локално као култура, биљка може толерисати сушне услове.

Лажна банана

Енсет или „лажна банана“ је блиски рођак банане, али се конзумира само у једном делу Етиопије.

Шта би се могло јести у будућности?!

Плод биљке налик банани је нејестив, али скробне стабљике и корење могу се ферментисати и користити за прављење каше и хлеба.

Студије сугеришу да усев налик банани има потенцијал да нахрани више од 100 милиона људи у свету који се загрева.

Пратите нас на друштвеним мрежама ФејсбукТелеграм и Твитер

 

Извор: ББЦ